Projekt Wolontariat Lubelski jest realizowany w ramach
obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023

Baza wiedzy Organizacji

1. Dobre praktyki

Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie bardzo jasno precyzuje instytucje i organizacje, w których może działać wolontariusz(ka). Są to przede wszystkim podmioty, które działają non-profit, to znaczy nie są nastawione na generowanie zysku.

Organizacje pozarządowe (zwane także NGO z angielskiego Non Governmental Organizations) są największą, a także najbardziej otwartą na wolontariuszy(-ki) grupą korzystających podmiotów. Należą do niej przede wszystkim stowarzyszenia i fundacje, ale, o czym nie zawsze się pamięta, organizacjami pozarządowymi są także związki zawodowe, partie polityczne, organizacje pracodawców, niektóre kluby sportowe, Ochotnicze Straże Pożarne oraz Polski Czerwony Krzyż.

Fazy angażowania wolontariuszy(-ek) do działań

Osoba trzyma przed sobą tekturę w kształcie prostokąta z napisem "VOLUNTEERS NEEDED".

W procesie planowania i organizowania pracy wolontariuszy(-ek) można wyodrębnić poszczególne fazy, które angażują wolontariusza(-kę) do działań i niezależnie od wielkości instytucji czy liczby wolontariuszy(-ek) w placówce – proces przebiega podobnie. Od momentu rozpoczęcia współpracy (a później, jej zakończenia) warto pamiętać o kilku ważnych aspektach, które pomogą w tworzeniu programu wolontariackiego i są niezbędnym narzędziem dla koordynatorów(-ek) wolontariatu.

2. Aspekty formalno-prawne

Każda organizacja, która planuje uruchomienie programu wolontariatu, musi w pierwszej kolejności dokładnie zapoznać się z obowiązującą w Polsce Ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (z 24 kwietnia 2003 r., znowelizowaną 22 stycznia 2010 r.). Ustawa nakłada bowiem na organizację obowiązki oraz daję wolontariuszom(-kom) określone prawa.

Wolontariusz(ka) i Organizacja - prawa i obowiązku

Wolontariusze(-ki) mogą m.in.:

  • Wykonywać świadczenia na rzecz określonych w ustawie podmiotów (m.in. organizacji pozarządowych w zakresie pożytku publicznego, z wyłączeniem prowadzonej przez nie działalności gospodarczej oraz na rzecz innych podmiotów, które mogą prowadzić działalność pożytku publicznego, a także na rzecz organów administracji publicznej, z wyłączeniem prowadzonej przez nie działalności gospodarczej).
  • Zawrzeć porozumienie wolontariackie z podmiotem, na rzecz którego wykonują świadczenia (umowa wolontariacka pomiędzy organizacją a wolontariuszem(-ką)).
  • Otrzymać zaświadczenie o wykonywaniu przez nich świadczeń na rzecz danej organizacji (wraz z podaniem zakresu tych świadczeń).
Mężczyzna sprawdza zawartość pudełka. Po lewej kartony z napisem "DONATIONS", po prawej wieszaki z ubraniami.

Organizacja czy instytucja współpracująca z wolontariuszami(-kami) ma m.in. obowiązek:

  • Poinformować wolontariusza(-kę) o ewentualnym ryzyku dla zdrowia i bezpieczeństwa związanym z wykonywanymi świadczeniami oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami.
  • Wydać na prośbę wolontariusza(-ki) zaświadczenie o wykonaniu przez niego świadczeń.
  • Zapewnić wolontariuszowi(-ce) bezpieczne i higieniczne warunki wykonywania przez niego świadczeń, a w razie potrzeby także odpowiednie środki ochrony indywidualnej.
  • Pokrywać koszty podróży służbowych i diet – na takich samych warunkach jak innym pracownikom(-czkom) oraz inne niezbędne koszty ponoszone przez wolontariusza(-kę) związane z wykonywaniem świadczeń na rzecz korzystającego. Ustawa dopuszcza jednak możliwość zwolnienia organizacji z obowiązku zwrotu wymienionych kosztów, jeśli wolontariusz(ka) złoży w tej sprawie oświadczenie na piśmie.
  • Poinformować wolontariusza(-kę) o przysługujących mu/jej prawach i ciążących obowiązkach.
  • Zapewnić ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków wolontariuszom(-kom), którzy wykonują świadczenia przez okres nie dłuższy niż 30 dni.

Bezpieczeństwo osób niepełnoletnich - Standardy Ochrony Dzieci i Młodzieży

Standardy dotyczą wszystkich – pracowników(-czek) i wolontariuszy(-ek). Pozwalają wyznaczyć zasady, granice i niezbędne procedury przy współpracy z wolontariuszami(-kami) w organizacjach i instytucjach pozarządowych.

W trosce o bezpieczeństwo wolontariuszy(-ek), pracowników(-czek) i współpracowników(-czek), wdrożenie standardów, które będą obowiązywały w placówce, są niezbędne w organizacji pracy i do pracy z dziećmi i młodzieżą. Standardy działają w obie strony i pomagają w monitorowaniu i ewaluacji pracy. 

 

STANDARDY OCHRONY DZIECI I MŁODZIEŻY

Standardy ochrony dzieci i młodzieży przed krzywdzeniem to zbiór zasad, które pomagają tworzyć bezpieczne i przyjazne środowisko w szkołach, przedszkolach i innych placówkach działających na rzecz osób poniżej 18 r.ż.. Dotyczą zarówno podopiecznych jak i wolontariuszy(-ek).

W placówce, która spełnia standardy ochrony dzieci:

  • nie pracują osoby mogące zagrażać bezpieczeństwu dziecka;
  • wszyscy pracownicy(-czki) wiedzą, jak rozpoznawać symptomy krzywdzenia dziecka oraz jak podejmować interwencję w przypadku podejrzenia, że dziecko jest ofiarą przemocy – w placówce lub w rodzinie;
  • wszystkie dzieci dowiadują się, jak unikać zagrożeń w kontaktach z dorosłymi i rówieśnikami – w realnym świecie oraz w internecie;
  • wszystkie dzieci mają stały dostęp do informacji, gdzie szukać pomocy w trudnych sytuacjach życiowych;
  • rodzice dowiadują się, jak wychowywać dziecko bez przemocy i uczyć je zasad bezpieczeństwa.  

Standard I. POLITYKA:
Organizacja/instytucja ustanowiła i wprowadziła w życie Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem. 

Standard II. PERSONEL:
Organizacja/instytucja monitoruje, edukuje i angażuje swoich pracowników(-czki) w celu zapobiegania krzywdzeniu dzieci. 

Standard III. PROCEDURY:
W organizacji/instytucji funkcjonują procedury zgłaszania podejrzenia oraz podejmowania interwencji w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dziecka.

Standard IV. MONITORING:
Organizacja/instytucja monitoruje i okresowo weryfikuje zgodność prowadzonych działań z przyjętymi standardami ochrony dzieci.

Źródło:
Standardy ochrony dzieci – strona internetowa Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę